MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Te zdjęcia zostały zamknięte w kapsule czasu na wieży ratusza w Kluczborku

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Te zdjęcia są zamknięte w kapsule umieszczonej na iglicy wieży kluczborskiego ratusza.
Te zdjęcia są zamknięte w kapsule umieszczonej na iglicy wieży kluczborskiego ratusza. fot. UM Kluczbork, oprac. Mirosław Dragon
Podczas remontu zabytkowego ratusza na rynku w Kluczborku w kapsule czasu w iglicy na wieży umieszczono zdjęcia pokazujące miasto. Są to zarówno archiwalne, jak i współczesne fotografie. Możesz je zobaczyć w naszej galerii.

Podczas rewitalizacji zabytkowego ratusz w Kluczborku w 2012 r. robotnicy w zdemontowanej starej iglicy znaleźli dokumenty pozostawione tam przez dawnych kluczborczan w 1926 roku, m.in. list podpisany przez burmistrza ówczesnego Kreuzburga Waldemara Reche.

Rękopis był mocno zniszczony. Specjaliści od starych rękopisów z wrocławskiego Ossolineum zdołali go jednak odczytać.

Rękopis informował, że kluczborski ratusz wraz z całym miastem został całkowicie zniszczony przez pożar w 23 kwietnia 1738 roku. Odbudowę ukończono dopiero w 1752 roku. Kluczborski ratusz był częścią dwunastu kamieniczek, nazywanych Dwunastoma Apostołami. Kompleks ten spłonął w pożarze, jaki wybuchł 28 czerwca 1925 roku. Do dzisiaj przetrwały tylko ratusz i dwie kamieniczki.

W nowej kapsule czasu władze Kluczborka umieściły „List do przyszłych pokoleń”, podpisany m.in. przez obecnego burmistrza Jarosława Kielara. W liście poinformowano, że w 2012 roku miasto miało 24 473 mieszkańców, a całą gminie zamieszkiwało 36 638 osób.

Oprócz listu w kapsule umieszczonej na iglicy znalazły się: historia kluczborskiego ratusza od 1925 roku, skany i tłumaczenie znalezionych wcześniej na wieży niemieckich dokumentów, a także aktualne zdjęcia Kluczborka i wiosek wchodzących w skład gminy. Oto te zdjęcia:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Te zdjęcia zostały zamknięte w kapsule czasu na wieży ratusza w Kluczborku - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na kluczbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto