MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Te zwierzęta zniknęły bezpowrotnie. Niektóre gatunki pożegnaliśmy niedawno

Julia Karasiewicz
Julia Karasiewicz
W ciągu ostatnich 50 lat wyginęło 60 proc. dzikich zwierząt - te porażające dane przytoczył raport Living Planet, opublikowany przez World Wildlife Fund w 2018 r. Liczba wymierających osobników rośnie w zastraszającym tempie, co niestety doprowadziło do unicestwienia wielu gatunków. Niektóre odeszły do nas dosłownie przed chwilą. Jakie? Zobacz w galerii --->
W ciągu ostatnich 50 lat wyginęło 60 proc. dzikich zwierząt - te porażające dane przytoczył raport Living Planet, opublikowany przez World Wildlife Fund w 2018 r. Liczba wymierających osobników rośnie w zastraszającym tempie, co niestety doprowadziło do unicestwienia wielu gatunków. Niektóre odeszły do nas dosłownie przed chwilą. Jakie? Zobacz w galerii --->zdjęcie ilustracyjne, kwiktor / Getty Images
Wymarłe gatunki kojarzą się z takimi stworzeniami jak np. mamuty, które żyły miliony lat temu. Tymczasem w ciągu ostatnich 50 lat wyginęło 60 proc. dzikich zwierząt - te porażające dane przytoczył raport Living Planet, opublikowany przez World Wildlife Fund w 2018 r. Liczba wymierających osobników rośnie w zastraszającym tempie, co niestety doprowadziło do unicestwienia wielu gatunków. Niektóre odeszły do nas dosłownie przed chwilą. Jakie? Zobacz w galerii.

Wymarłe gatunki

Od 1970 roku wyginęło 60 proc. dzikich zwierząt - te porażające dane przytoczył raport Living Planet, opublikowany przez World Wildlife Fund w 2018 r. Od prawie 50 lat procent wymierających zwierząt - jeśli chodzi o liczbę osobników - rośnie w zastraszającym tempie, podobnie jak liczba gatunków zagrożonych wyginięciem. A skoro są zagrożone, to niewykluczone, że w perspektywie kilku, kilkunastu lub kilkudziesięciu lat bezpowrotnie znikną one z powierzchni Ziemi.

Przyczyn wymierania gatunków jest bardzo dużo. Niestety obecnie duża w tym "zasługa" ludzi. O ile tysiące czy miliony lat temu była to naturalna kolej rzeczy, tak obecnie działalność człowieka bardzo przyczynia się do znikania kolejnych zwierząt.

Do fatalnej sytuacji w największym stopniu przyczyniają się:

 • zmiany klimatu
 • kłusownictwo
 • niszczenie naturalnych siedlisk
 • rosnący poziom zanieczyszczenia planety

Jakich gatunków zwierząt, które wyginęły w ciągu ostatnich 50 lat, już nie spotkamy - ani na wolności, ani w zoo? Niektóre odeszły od nas dosłownie przed chwilą - w 2018 roku.

Kolejne masowe wymieranie

Ekolodzy coraz wyraźniej sygnalizują, że mamy do czynienia z kolejnym masowym wymieraniem gatunków. W dziejach życia na Ziemi zidentyfikowano już pięć takich wydarzeń, w wyniku których dochodziło do gwałtownego wyginięcia wielu gatunków oraz zasadniczych zmian środowiskowych:

 1. wymieranie ordowickie – ok. 438 mln lat temu
 2. wymieranie dewońskie – ok. 374 mln lat temu
 3. wymieranie permskie – ok. 250 mln lat temu
 4. wymieranie triasowe – ok. 201 mln lat temu
 5. wymieranie kredowe – ok. 66 mln lat temu

Oczywiście nie oznacza to, że obecna sytuacja doprowadzi do kompletnego unicestwienia życia na ziemi. Może jednak doprowadzić do dewastacji środowiska, jakie znamy, a co za tym idzie - nas samych. W dłuższej perspektywie, jakkolwiek dziwnie by to nie brzmiało, człowiek również może stać się zagrożonym, a później wymarłym, gatunkiem. Nie jest powiedziane, że ludzkość będzie obecna na Ziemi już zawsze.

Cmentarz wymarłych gatunków

W Nowojorskim ZOO w dzielnicy Bronx powstał „Cmentarz wymarłych zwierząt”, będący pomnikiem gatunków, których już nie ma. Znajduje się na nim 11 „grobów” wymarłych zwierząt:

 • wilkowora tasmańskiego
 • zebry kwaggi
 • gołębia wędrownego
 • dodo
 • papugi karolińskiej
 • ropuchy złotej
 • wilczaka falklandzkiego
 • jamraja świniowatego
 • syreny morskiej
 • kaczki labradorskiej
 • alki olbrzymiej

Gatunki zagrożone wyginięciem

Gatunki, które wyginęły, to niestety nie jedyne zmartwienie. Szczególnie powinniśmy zatroszczyć się o los tych, które wciąż stąpają po naszym globie. W Czerwonej księdze gatunków zagrożonych znajduje się obecnie ponad 105 tysięcy gatunków, z których aż 28 338 zagrożonych jest wyginięciem. To ogromna liczba i w dużej mierze od nas zależy czy przetrwają czy nie.

Ponad 6 tysięcy to gatunki bliskie zagrożenia, reszta to gatunki wymarłe oraz te najmniejszej troski. W sumie rozpoznanych gatunków zwierząt na naszej planecie jest prawie 2 miliony, z czego połowa to owady. Oznacza to, że na granicy wymarcia znajduje się... prawie 1/3 pozostałych gatunków.

Co robić?

Najłatwiej powiedzieć: "mnie to nie dotyczy, zmiana musi przyjść z góry". Nic bardziej mylnego! Zacząć należy przede wszystkim od siebie. Nic innego, jak nasze codzienne wybory konsumenckie są tym, co w głównej mierze kształtuje rynek. Zacznijmy kupować odpowiedzialnie - zarówno żywność, jak i ubrania - ograniczmy spożycie mięsa, nie kupujmy produktów z olejem palmowym, podróżujmy z głową. Wszystko to, w skali globalnej, może w znaczący sposób wpłynąć na emisję CO2 oraz kondycję naszej planety - a więc i na przyszłość zagrożonych gatunków.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Te zwierzęta zniknęły bezpowrotnie. Niektóre gatunki pożegnaliśmy niedawno - Portal i.pl

Wróć na kluczbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto