Tężnia, które jest zasilana wodą z miejscowych solanek, to ulubione miejsce wypoczynku mieszkańców Wołczyna, ale także przyjezdnych. Od wiosny do jesieni tętni życiem.
Można tu nie tylko pospacerować w przyjaznym dla zdrowia mikroklimacie, ale także wziąć udział w licznych wydarzeniach, takich jak pikniki, zajęcia jogi, gry terenowe, koncerty plenerowe itp.
Teraz tężnia została doceniona również przez ekspertów, gdyż otrzymała wyróżnienie w XVII edycji konkursu Towarzystwa Urbanistów Polskich na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce w 2023 roku w kategorii "Nowo wykreowana przestrzeń publiczna w zieleni".
- Dla nas nie jest zaskoczeniem, że otrzymaliśmy wyróżnienie dla naszej pięknej inwestycji, bo mamy świadomość, że tężnia jest przepiękna – mówi burmistrz Wołczyna Jan Leszek Wiącek. - Cenne jest to, że docenili ją urbaniści. Cieszę się, że spotyka się ona z uznaniem specjalistów, fachowców, ale też uczestników. To wyróżnienie sprawia, że jeszcze bardziej wzrasta renoma naszej tężni i liczymy na to, że będzie skłaniać do jeszcze częstszego jej odwiedzania.
W uzasadnieniu wyróżnienia dla tężni napisano:
„Łączy ona funkcję rekreacyjną i leczniczą z ochroną zagrożonych gatunków roślin i zwierząt w siedliskach wodno-błotnych. Na uznanie zasługuje czytelna kompozycja zespołu i konsekwencja w kształtowaniu elementów architektonicznych tężni i pawilonu edukacyjnego oraz umiejętne powiązanie naturalnych walorów lokalizacji, tj. występujących wód termalnych i ekspozycji zagrożonych wyginięciem roślin słonolubnych”.
Przypomnijmy: wołczyńska tężnia o łącznej powierzchni 300 m2, wraz z pawilonem edukacyjnym, małą fontannę solankową, ogrodem halofitów oraz infrastrukturą spacerową powstała dwa lata temu. Inwestycja kosztowała ok. 2,5 mln zł, z czego 900 tysięcy zł to dotacja unijna na ochronę bioróżnorodności.
Tężnia jest budowlą z drewna, wypełnioną tarniną, po której spływa solanka z miejscowych źródeł. Służy do inhalacji, które działają dobroczynnie i są zalecane zwłaszcza osobom cierpiącym na choroby górnych dróg oddechowych, alergie i choroby tarczycy.

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?