Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakwitną latem, ale trzeba je posadzić wiosną. Kiedy sadzić kwiaty cebulowe i bulwiaste? Termin sadzenia mieczyków, dalii, kann i innych

Katarzyna Józefowicz
Jest wiele letnich kwiatów, które pochodzą z cieplejszego klimatu niż polski. Dlatego ich cebule i bulwy należy posadzić wiosną. Zobacz, jakie to kwiaty i kiedy dokładnie je posadzić. Przejdź do kolejnych slajdów, używając strzałek lub przycisku NASTĘPNE.
Jest wiele letnich kwiatów, które pochodzą z cieplejszego klimatu niż polski. Dlatego ich cebule i bulwy należy posadzić wiosną. Zobacz, jakie to kwiaty i kiedy dokładnie je posadzić. Przejdź do kolejnych slajdów, używając strzałek lub przycisku NASTĘPNE. Katarzyna Laszczak
Wiele kwiatów cebulowych sadzi się jesienią, ale są też takie, które trzeba posadzić dopiero wiosną. Trzeba na to zwrócić uwagę, bo rośliny posadzone w złym terminie nie zakwitną, a często po prostu zginą, bo są wrażliwe na zimno. Do takich kwiatów, które należy sadzić wiosną, należy wiele atrakcyjnych roślin celowych i bulwiastych. Sprawdź, jakie to kwiaty, kiedy i jak je sadzić oraz o co zadbać, żeby dobrze kwitły.

Spis treści

Letnie kwiaty cebulowe i bulwiaste

Kwiaty cebulowe sadzi się w ogrodzie zwykle jesienią, ale są też gatunki, których cebulki i bulwy należy posadzić do gruntu wiosną. Należą do nich rośliny cebulowe i bulwiaste, kwitnące latem i jesienią. Zwykle pochodzą z cieplejszych rejonów świata i nie są dostatecznie mrozoodporne, wiec w naszym kraju uprawia się je jako rośliny sezonowe. Ich cebulki lub bulwy wykopuje się najczęściej wtedy, kiedy przychodzi pora na sadzenie wiosennych kwiatów cebulowych, czyli jesienią, i przechowuje do wiosny następnego roku w pomieszczeniu, w odpowiednich dla danego gatunku warunkach.

Kwiaty cebulowe i bulwiaste, które sadzi się wiosną

Do grona sadzonych wiosną roślin cebulowych i bulwiastych należą m.in.:

 • dalie,
 • mieczyki (gladiole),
 • pacioreczniki (kanny),
 • begonie bulwiaste,
 • krokosmie ogrodowe,
 • lilie (głównie z grupy mieszańców orientalnych, ale też inne odmiany i gatunki).

Jest także sporo mniej popularnych, choć niezwykle atrakcyjne gatunków, takich jak:

 • eukomisy (koronówki) dwubarwne,
 • galtonie białawe,
 • acidantery dwubarwne,
 • błonczatki (ismeny),
 • agapanty afrykańskie,
 • tygrysówki pawie,
 • tuberozy,
 • frezje,
 • śniedki wątpliwe i Saundersa.

Kiedy sadzić letnie kwiaty cebulowe i bulwiaste?

Ponieważ jednak poszczególne gatunki mają nieco inną tolerancję na wiosenne przymrozki, do gruntu sadzi się je w różnych terminach:

 • najwcześniej, bo już na przełomie marca i kwietnia można sadzać stosunkowo odporne na wiosenne przymrozki lilie,
 • od połowy kwietnia do połowy maja sadzi się mieczyki, krokosmie, frezje, śniedki, tygrysówki pawie, tuberozy, galtonie białawe i acidantery,
 • w połowie maja na rabaty powinny trafić najmniej odporne na wiosenne przymrozki dalie, begonie bulwiaste, pacioreczniki, agapanty, eukomisy i błonczatki.

Polecamy też:

Chcesz mieć wcześniej kwiaty? Posadź cebule do doniczek

Niektóre z roślin można też wcześniej podpędzić, sadząc je do doniczek już w marcu i przechowując do wiosny w ciepłych, widnych pomieszczeniach (np. begonie bulwiaste, tuberozy, pacioreczniki). Dzięki temu wcześniej zakwitną i dłużej będzie można cieszyć się ich kwiatami.
W przypadku roślin mających długi okres wegetacji, wcześniejsze wysadzenie w doniczkach da też większą gwarancję, że w ogóle zdążą przed zimą zakwitnąć (np. tuberoza).

Jak głęboko sadzić cebule i bulwy kwiatów?

Cebule i bulwy poszczególnych gatunków mają różną wielkość i mogą różnić się między sobą rozmiarem nawet w obrębie jednego gatunku, dlatego nie należy sadzić ich na takiej samej głębokości. Jeśli nie znamy zaleceń dotyczących konkretnej rośliny, najlepiej trzymać się zasady, zgodnie z którą rośliny cebulowe sadzi się na głębokości równej trzykrotnej wysokości ich cebuli lub bulwy. Pamiętajmy też jednak, że cebulki nie powinny być zbyt małe w porównaniu z innymi cebulkami danego gatunku, bo istnieje ryzyko, że są cebulkami przybyszowymi i w danym roku mogą nie zakwitnąć.

Sprawdź:

Wybierz miejsce i przygotuj ziemię pod kwiaty

Zanim jednak w ogóle zaczniemy sadzić wiosną rośliny cebulowe, powinniśmy się do tego wcześniej przygotować. Przede wszystkim należy wybrać dla nich odpowiednie stanowisko (np. słoneczne dla agapantów, a półcieniste dla begonii), a następnie starannie je odchwaścić, spulchnić i zasilić kompostem, aby posadzone rośliny miały dobre warunki do rozwoju już na starcie.
Wybierając miejsce uprawy, pamiętajmy też o docelowych rozmiarach roślin, bo jeśli posadzimy wysokie mieczyki lub okazałe dalie z przodu rabaty, w pełni sezonu zasłonią wszystkie mniejsze rośliny, znajdujące się na dalszym planie. Z kolei niskie gatunki posadzone zbyt daleko (np. begonie bulwiaste), zostaną zasłonięte przez wyższe rośliny i nie będzie ich widać.

Pielęgnacja letnich kwiatów cebulowych

Nasza praca nie kończy się jednak wraz z posadzeniem cebulek, gdyż rośliny będą wymagały dalszej, troskliwej opieki. Przede wszystkim trzeba będzie je systematycznie odchwaszczać, a w razie potrzeby także podlewać. W okresie wegetacji powinno się je również 2-3 krotnie zasilić nawozami wieloskładnikowymi dla roślin kwitnących, dzięki czemu będą dłużej i obficiej kwitły. Przyda się im także ściółkowanie, np. warstwą kompostu, co zapobiegnie wysychaniu gleby i ograniczy rozwój chwastów.

Pamiętaj o wykopaniu letnich kwiatów jesienią

Kiedy sezon wegetacyjny dobiegnie końca, większość letnich roślin cebulowych trzeba będzie też wykopać (w terminach odpowiednich dla danego gatunku), oczyścić ich bulwy i cebule z resztek liści i kwiatów, a następnie przechować przez zimę w chłodnym pomieszczeniu.

Zobacz letnie kwiaty, które sadzi się wiosną

Polecjaka Google News - RegioDom

Piękna zieleń w Twoim ogrodzie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zakwitną latem, ale trzeba je posadzić wiosną. Kiedy sadzić kwiaty cebulowe i bulwiaste? Termin sadzenia mieczyków, dalii, kann i innych - RegioDom.pl

Wróć na kluczbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto