Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obcokrajowcy ratują nasz system emerytalny. Na Opolszczyźnie pracują obywatele aż 70 państw!

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
W porównaniu do danych opolskiego ZUS z końca września minionego roku, liczba obcokrajowców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych zmniejszyła się o 328 osób.
W porównaniu do danych opolskiego ZUS z końca września minionego roku, liczba obcokrajowców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych zmniejszyła się o 328 osób. Krzysztof Szymczak/ Polska Press
Od pół roku na Opolszczyźnie nie zwiększa się liczba cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS. Obecnie w regionie do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych zgłoszonych jest niemal 26,3 tys. osób, które deklarują inne obywatelstwo niż polskie.

Ukraińcy ratują nas system emerytalny

W porównaniu do danych opolskiego ZUS z końca września minionego roku, liczba obcokrajowców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych zmniejszyła się o 328 osób.

Ten niewielki spadek może wynikać z mniejszego zapotrzebowania przedsiębiorców na pracowników sezonowych.

- Aż 81 procent osób z obcym paszportem na Opolszczyźnie to obywatele Ukrainy informuje - Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego. - To ponad 21,2 tysięcy ubezpieczonych w opolskim oddziale ZUS.

Drugą pod względem liczebności grupą są obywatele Białorusi, których jest 1004. Paszportem rumuńskim posługuje się 690 ubezpieczonych w regionie, a obywatelstwo mołdawskie deklaruje 665 osób.

- Inną liczącą się narodowością są Gruzini, których w bazie opolskiego ZUS-u jest obecnie 602 - dodaje Sebastian Szczurek.

Pracują u nas obywatele 70 państw

W województwie opolskim pracodawcy zgłosili do ubezpieczeń społecznych przedstawicieli niemal 70 państw. W tym gronie są osoby, które posługują się paszportem tak odległych krajów jak:

  • Argentyna,
  • Brazylia,
  • Bangladesz,
  • Indonezja,
  • Meksyk,
  • Peru,
  • Tanzania,
  • Uganda,
  • Wietnam.

Obecnie w regionie do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych zgłoszonych jest niemal 26,3 tys. osób, które deklarują inne obywatelstwo niż polskie.

W całej Polsce na przełomie stycznia i lutego 2024 roku ZUS rejestrował ponad 1 mln 124 tysięcy ubezpieczonych z innym obywatelstwem niż polskie.

Zdecydowaną większość, bo prawie 756 tysięcy stanowią osoby z obywatelstwem ukraińskim.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Obcokrajowcy ratują nasz system emerytalny. Na Opolszczyźnie pracują obywatele aż 70 państw! - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na kluczbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto