Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Urząd marszałkowski reaguje po likwidacji linii Opole-Kluczbork. „Autobusy LUZ-u nadal powinny jeździć”. Kto w tym sporze ma rację?

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Każda ze stron powołuje się na wyroki Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, które rozpatrywały w podobnych sprawach i wydawały wyroki zarówno na korzyść urzędu, ale też biorące stronę przewoźnika.
Każda ze stron powołuje się na wyroki Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, które rozpatrywały w podobnych sprawach i wydawały wyroki zarówno na korzyść urzędu, ale też biorące stronę przewoźnika. Mateusz Majnusz
Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej w opolskim urzędzie marszałkowskim omówiono kulisy, jakie stały za decyzją o likwidacji linii autobusowej Opole-Kluczbork. Zdaniem urzędu, marszałek nie miał innego wyjścia, jak uwzględnić stanowisko starosty kluczborskiego, który nie zgodził się, aby przewoźnik LUZ nadal obsługiwał tę trasę.

Po poniedziałkowym tekście Nowej Trybuny Opolskiej, która jako pierwsza poinformowała o likwidacji linii obsługiwanej przez LUZ na trasie Opole – Kluczbork, rozgorzała dyskusja na temat rzeczywistych powodów, jakie stały za tą decyzją.

Przewoźnik stoi na stanowisku, że po otrzymaniu z początkiem czerwca odmowy przez marszałka, musiał zlikwidować linię.

- Choć posiadamy aktualne zezwolenie na funkcjonowanie na tej trasie, to jest ono wydane w połączeniu z rozkładem jazdy, który nie może funkcjonować, bo są tam ujęte już nieistniejące przystanki. Z tego powodu wystąpiliśmy o zmianę zezwolenia i korektę rozkładu jazdy, ale tej zgody nie otrzymaliśmy, w związku z powyższym nie możemy nadal wykonywać kursów – tłumaczy Mirosław Domagała, prezes LUZ-u.

UMWO: to była samodzielna i arbitralna decyzja przewoźnika

Zupełnie innego zdania jest urząd marszałkowski, który uważa, że przewoźnik może realizować kursy zgodnie z wcześniej zatwierdzonym rozkładem jazdy.

- Brak realizacji połączenia przez LUZ jest samodzielną i arbitralną decyzją przewoźnika nie mającą nic wspólnego z obszarem działalności Marszałka Województwa Opolskiego – wyjaśnia Szymon Ogłaza, Członek Zarządu Województwa Opolskiego.

Jednocześnie poinformował, że starosta kluczborski zwrócił się do Urzędu Marszałkowskiego o niezwłoczne przeprowadzenie kontroli w firmie LUZ z uwagi na fakt, iż pomimo posiadania przez nią zezwolenia na wykonywanie kursów na trasie Opole-Kluczbork, nie realizuje ich od poniedziałku, 5 czerwca.

- Na facebooku przewoźnika informacja o tym, że zaprzestają realizować ten kurs, pojawiła się dopiero o 16:25 w niedzielę. Pasażerowie zostali pozbawieni możliwości jeżdżenia bez wyprzedzenia, a – co mówię z całą odpowiedzialnością – nie było ku temu żadnych przesłanek – podkreśla Szymon Ogłaza.

Gdzie stu mecenasów, tam sto różnych opinii

Problemem jest także wykładnia przepisów prawa, które różnie interpretują adwokaci urzędu oraz przewoźnika. Każda ze stron powołuje się na wyroki Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, które rozpatrywały w podobnych sprawach i wydawały wyroki zarówno na korzyść urzędu, ale też biorące stronę przewoźnika.

- Marszałek nie jest ubezwłasnowolniony i może wydać własną opinię, bez względu na stanowisko starosty. Gdyby marszałek nie miał takiej możliwości, oznaczałoby to, że starostowie w całej Polsce decydują o przewozach regularnych, a ta kompetencja jest przecież prawnie zarezerwowana dla marszałka - mówi dr Piotr Łebek, radca prawny przewoźnika.

Inaczej interpretuje to jednak UMWO.

- Marszałek działając zgodnie z przepisami ustawy o transporcie drogowym, oraz doktryną prawną zobowiązany jest uwzględnić stanowisko, zawarte w uzgodnieniach poszczególnych starostw, w związku z powyższym brak zgody jakiegokolwiek starostwa obliguje marszałka do wydania negatywnej decyzji w sprawie zmiany zezwolenia. Od czasu obowiązywania tej doktryny marszałek nie wydał innej decyzji niż starosta – dodaje Violetta Ruszczewska, rzecznik UMWO.

Do sprawy wrócimy.

od 12 lat
Wideo

Inauguracja metro roweru

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kluczbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto