Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pawilon U-75, czyli słynny blaszak w Kluczborku. Nie uwierzycie, co znaleźliśmy w środku [ZDJĘCIA]

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Sprawdziliśmy, jak wyglądał w środku pawilon U-75, czyli słynny Blaszak w Kluczborku.
Sprawdziliśmy, jak wyglądał w środku pawilon U-75, czyli słynny Blaszak w Kluczborku. Mirosław Dragon
Pawilon U-75 przy ul. Grunwaldzkiej 26, czyli słynny kluczborski „Blaszak” został sprzedany, rozebrany, a w jego miejscu zbudowano supermarket Aldi. Tuż przed wyburzeniem udało nam się wejść do środka, żeby zobaczyć, jak wygląda dawny Havana Club, restauracja Kolorowa, salon masażu czy gabinety lekarskie. Zobaczcie, co znaleźliśmy w środku!

Pawilon U-75, czyli słynny „Blaszak”, to była kluczborska galeria handlowa za czasów PRL-u. Budynek został sprzedany w 2019 roku za ponad 3 miliony zł. Sprzedawcą była Spółdzielnia Mieszkaniowa „Przyszłość” w Kluczborku oraz dwóch właścicieli lokali na terenie pawilonu.

Pawilon U-75 kupiła niemiecka sieć Aldi, która zrównała stary budynek z ziemią, a w jego miejsce zbudowała supermarket z dużym parkingiem.

Pawilona U-75, czyli słynny Blaszak, to kawał historii Kluczborka

Decyzję o sprzedaży pawilonu U-75 walne zgromadzenie Spółdzielni Mieszkaniowej „Przyszłość” podjęło już w 2016 roku. Dochody z wynajmu nie pokrywały bowiem wydatków na usuwanie awarii w starym budynku.

Jeszcze na początku 2020 roku w „Blaszaku” było ponad 20 najemców. Wyprowadzili się w 2020 roku. Market spożywczy „Lewiatan" był otwarty jeszcze dłużej, bo do roku 2021. Wyprowadził się dopiero kilka dni przez rozpoczęciem rozbiórki!

Była to ostatnia okazja, żeby wejść do środka i sfotografować, jak wygląda dzisiaj dawny PRL-owska galeria handlowa. Weszliśmy do środka dosłownie dzień przed tym, jak buldożer zaczął burzyć cały ogromny pawilon handlowy.

W „Blaszaku” kiedyś działała restauracja Kolorowa, potem w jej miejscu był Havana Club, do końca widać było jego pozostałości.

Na piętrze U-75 było całe skrzydło z gabinetami lekarskimi, działało tutaj także laboratorium. Do niedawna czynny był salon fryzjerski, salon masażu oraz solarium. W środku zostało nawet jedno łóżko solarium w jaskrawo czerwonym kolorze.

W środku można było znaleźć także pozostałości po historycznych już punktach Kluczborka, takich jak siłownia Olymp, świetlica środowiskowa Parasol (która dzisiaj mieści się w odrestaurowanym budynku po dawnej Famprze) czy Havana Club.

Dużo pamiątek zostało po siedzibie kluczborskiego PSL-u: banery wyborcze, partyjne baloniki z kampanii wyborczej, a nawet zastawa stołowa marki „Społem".

Były też nowsze pamiątki, ponieważ po opuszczenia pawilonu U-75 przez najemców do budynku zaczęli wchodzić bezdomni. Pozostawili po sobie ślady: nie tylko liczne butelki po alkoholu, ale także rysunki i napisy na ścianach oraz zdjęcia roznegliżowanych dam.

Historia słynnego blaszaka w Kluczborku

Z kroniki Spółdzielni Mieszkaniowej „Przyszłość”:

„W związku z dużym przyrostem efektów mieszkaniowych rodzi się potrzeba przyrostu lokali handlowo-usługowych. I tak w roku 1979 oddajemy do użytku pawilon handlowo- usługowy U-75 mieszczący się przy ul. Grunwaldzkiej”.

W latach PRL-u takie blaszane pawilony handlowe stały w wielu miastach. W Kluczborku stał on w centrum miasta, przy ul. Grunwaldzkiej 26, tuż obok dworca PKS. Oficjalnie nazywa się pawilon U-75, ale wszyscy mieszkańcy nazywali go „Blaszakiem”.

Pawilon U-75 w Kluczborku oddano do użytku w 1979 roku. W latach PRL-u, kiedy nie było jeszcze supermarketów i galerii handlowych, blaszak pełnił taką rolę. Był największym centrum handlowym w Kluczborku. Znajdowały się tam sklepy i restauracja Kolorowa. Przez 43 lata kluczborski blaszak nie przeszedł jednak gruntownego remontu i nadawał się tylko do rozbiórki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kluczbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto