Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wynagrodzenia nominalnie rosną najszybciej od ponad piętnastu lat. Tracą emeryci, którzy za te same pieniądze kupią mniej. Dane z GUS

OPRAC.:
Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
W kwietniu br. przeciętne miesięczne nominalne wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw wzrosły w skali roku w tempie najwyższym od ponad piętnastu lat
W kwietniu br. przeciętne miesięczne nominalne wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw wzrosły w skali roku w tempie najwyższym od ponad piętnastu lat 123rf
W kwietniu br. przeciętne miesięczne nominalne wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw wzrosły w skali roku w tempie najwyższym od ponad piętnastu lat - czytamy w raporcie przygotowanym przez Główny Urząd Statystyczny „Sytuacja społeczno-gospodarcza kraju w kwietniu 2022 r.” Emerytury i renty również wzrosły, jednak tylko nominalnie. Ich siła nabywcza spada. Emeryt, za te same pieniądze kupi mniej, niż w zeszłym roku.

Emerytury rosną, ale tylko nominalnie. Emeryt kupi mniej, niż rok temu za te same pieniądze

Świadczenia emerytalno-rentowe zwiększyły się nominalnie. W skali roku miało to miejsce w podobnym tempie, jak w marcu br. Natomiast pogłębił się spadek ich siły nabywczej. Oznacza to, że emeryci z roku na rok mogą sobie pozwolić na coraz mniej.

Przeciętne miesięczne nominalne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wzrasta, jak nigdy

Miesięczne wynagrodzenie brutto wśród przedsiębiorstw liczących powyżej 9 osób w kwietniu br. przeciętnie wyniosło 6626,95 zł. To o 14,1% więcej, niż rok wcześniej.

W marcu minionego roku wzrost ten był niższy i wynosił 12,4%, a w kwietniu 2021 r. - 9,9%.

W kwietniu br. wynagrodzenia we wszystkich sekcjach sektora przedsiębiorstw osiągnęły wyższy poziom, niż przed rokiem. Płace wzrosły najbardziej w transporcie i gospodarce magazynowej - zwiększyły się tam o 24,3%. Zwiększyły się również w:

  • kulturze, rozrywce i rekreacji - 18,9%,
  • zakwaterowaniu i gastronomii oraz w handlu - 17,4%
  • naprawie samochodów 15,2%.

Od początku roku płace najmniej wzrosły w górnictwie - jedynie o 2,7%.

W przypadku działów o znaczącym udziale w zatrudnieniu comiesięczne wypłaty w porównaniu z danymi sprzed roku osiągały zdecydowanie wyższy poziom. Największy wzrost odnotowano w przypadku transportu lądowego i rurociągowego - wyniósł on aż 30,6%.
Wzrosty zanotowały również sektory:

  • budowa budynków - 16,0%,
  • handel detaliczny - 15,8%,
  • handel hurtowy i detaliczny samochodami oraz naprawy - 15,5%,
  • produkcja wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych - 15,2%,
  • produkcja artykułów spożywczych - 15,1%,
  • handel hurtowy - 14,7%.

W tym roku zauważono również spadek wynagrodzeń o 2,5% w wydobyciu węgla brunatnego kamiennego.

Wyższe wynagrodzenia. Czy to oznacza, że można więcej kupić?

Siła nabywcza przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu br. zwiększyła się o 1,7% w skali roku (wobec wzrostu o 1,4% w marcu br. oraz o 5,2% w kwietniu ub. roku). W okresie czterech miesięcy br. płaca realna brutto była o 2,0% wyższa niż przed rokiem (wówczas wzrosła o 3,5%) - czytamy w publikacji przygotowanej przez Główny Urząd Statystyczny.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw
Przeciętne miesięczne wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw GUS, "Sytuacja społeczno-gospodarcza kraju w kwietniu 2022 r."

Jeżeli nie będziemy brać pod uwagę emerytur rolniczych, wówczas okaże się, że przeciętna miesięczna nominalna emerytura i renta brutto osiągnęła poziom 2884,00 zł w kwietniu br. To o 10,2% więcej, niż jeszcze rok wcześniej.

Zaniepokojenie wzbudza spadek siły nabywczej emerytur

Siła nabywcza przeciętnego świadczenia z tego systemu była niższa niż rok wcześniej: w kwietniu br. - o 2,2%, a w okresie czterech miesięcy br. - o 2,6% - dowiadujemy się z informacji opublikowanej przez GUS.

Przeciętna miesięczna realna emerytura i renta brutto
Przeciętna miesięczna realna emerytura i renta brutto GUS, "Sytuacja społeczno-gospodarcza kraju w kwietniu 2022 r."

W przypadku rolników indywidualnych przeciętna emerytura i renta w kwietniu br. wyniosła o 4,4% więcej w skali roku i osiągnęła poziom 1522,21 zł. Siła nabywcza jednak spadła. Przeciętne świadczenia rolników indywidualnych w kwietniu były niższe o 7,4%, niż jeszcze rok wcześniej.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych (sondaż)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wynagrodzenia nominalnie rosną najszybciej od ponad piętnastu lat. Tracą emeryci, którzy za te same pieniądze kupią mniej. Dane z GUS - Strefa Biznesu

Wróć na kluczbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto