MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Chcesz skorzystać z ulgi „Mały ZUS plus”? Masz czas tylko do końca stycznia na złożenie tych dokumentów

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Tylko do końca stycznia mają czas osoby prowadzące własne firmy na zgłoszenie do ZUS, że chcą po raz pierwszy korzystać z ulgi „Mały ZUS plus”.
Tylko do końca stycznia mają czas osoby prowadzące własne firmy na zgłoszenie do ZUS, że chcą po raz pierwszy korzystać z ulgi „Mały ZUS plus”. Przemyslaw Swiderski/ Polska Press
Z końca stycznia mija czas na zgłoszenie do ZUS dla osób, które chcą po raz pierwszy skorzystać z ulgi „Mały ZUS plus”. Co ważne, osoby, które korzystały z tej ulgi w 2023 roku i nadal spełniają warunki w 2024 roku, nie muszą zgłaszać się ponownie. Sprawdź kto może skorzystać z tego rozwiązania w 2024 roku oraz ile wynosi „Mały ZUS plus”.

Spis treści

„Mały ZUS plus”. 31 stycznia mija termin składania wniosków. Jak to zrobić?

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, które w ubiegłym roku nie korzystały z małego ZUS plus, a planują skorzystać z tego rozwiązania w 2024 roku, najpóźniej do 31 stycznia muszą zgłosić się do ulgi.

– Zrobią to, wyrejestrowując się z ubezpieczeń z dotychczasowym kodem tytułu ubezpieczenia i ponownie rejestrując z kodem właściwym dla małego ZUS plus tj. rozpoczynającym się od 05 90 albo od 05 92 – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku, cytowana w komunikacie.

Z kolei w przypadku osób, które korzystały z tej ulgi w 2023 roku i spełniają warunki w 2024 roku, nie muszą zgłaszać się ponownie.

– Jeśli zdarzy się tak, że płatnik składek spełni warunki do małego ZUS plus w innym miesiącu niż styczeń 2024 r. np. po zakończeniu okresu 24 miesięcy korzystania z „preferencyjnych składek” na ubezpieczenia społeczne, to zgłoszenia do małego ZUS plus dokonuje w ciągu 7 dni od zaistnienia zmiany – wyjaśnia Kowalska-Matis.

Jednocześnie podkreślono, że każdy korzystający w styczniu z małego ZUS-u plus musi przekazać w deklaracji rozliczeniowej bądź w imiennym raporcie miesięcznym (ZUS DRA cz. II bądź ZUS RCA cz. II) informacje o rocznym przychodzie, rocznym dochodzie oraz formach opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej oraz podstawie wymiaru składek. Ma na to czas do 20 lutego.

„Mały ZUS plus” nie dla wszystkich. Kto nie skorzysta z ulgi?

Jak wyjaśniono, płatnicy składek, którzy korzystali z możliwości opłacania niższych składek od stycznia 2019 r. do grudnia 2021 r., czyli przez 36 miesięcy, a w latach 2022 i 2023 opłacali składki bez ulg, czyli wyliczone od podstawy nie niższej niż 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, z małego ZUS plus będą mogli dopiero skorzystać w 2025 roku.

Jest to spowodowane faktem, iż w styczniu 2024 r. należy zweryfikować okresy wykorzystanych 36 miesięcy prawa do tzw. małej działalności gospodarczej. Okres 60 miesięcy kalendarzowych trwał od stycznia 2019 r. do grudnia 2023 r., jeśli przysługujących 36 miesięcy zawiera się w tych ramach, oznacza to, że w styczniu 2024 r. przedsiębiorca nie może korzystać z małej działalności gospodarczej. W takiej sytuacji nie ma prawa do ulgi w całym 2024 r. Dopiero po opłaceniu pełnych składek za 2024 r. będzie mógł skorzystać z małego ZUS-u plus w 2025 roku po spełnieniu wszystkich pozostałych warunków.

Ponadto z rozwiązania wykluczeni są przedsiębiorcy, którzy rozliczają się na podstawie karty podatkowej z jednoczesnym zwolnieniem sprzedaży od podatku VAT oraz ci, którzy prowadzą także inną pozarolniczą działalność (np., jako wspólnik spółki jawnej). Z ulgi nie skorzysta także osoba, która wykonuje działalność dla byłego lub obecnego pracodawcy w ramach tego, co robiła dla niego, jako pracownik w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym.

Dla kogo „Mały ZUS plus”?

Z rozwiązania mogą skorzystać przedsiębiorcy, których przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 120 tys. zł. Jeśli działalność gospodarcza była prowadzona krócej, limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy. Warunkiem skorzystania z ulgi jest też prowadzenie działalności w poprzednim roku, przez co najmniej 60 dni.

– To oznacza, że mały ZUS plus nie przysługuje osobom dopiero rozpoczynającym prowadzenie firmy. Z małego ZUS plus można skorzystać dopiero po zakończeniu opłacania preferencyjnych składek liczonych od o kwoty, co najmniej 30 proc. minimalnego wynagrodzenia – zaznaczono.

Ile wynosi „Mały ZUS plus”?

„Mały ZUS plus”? plus to niższe składki na ubezpieczenia społeczne liczone od dochodu z działalności za ubiegły rok kalendarzowy. – Podstawa wymiaru tych składek nie może być niższa niż 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia i nie wyższa niż 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, czyli od stycznia do czerwca 2024 roku będzie musiała się ona mieścić między 1272,60 zł a 4 694,40 zł, a od lipca do grudnia między 1290 zł a 4 694,40 zł – wyjaśnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Jednak ulga nie obejmuje składki zdrowotnej, którą przedsiębiorca opłaca w pełnej wysokości.

od 7 lat
Wideo

Plan na budowę Tarczy Wschód – minister podał szczegóły

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Chcesz skorzystać z ulgi „Mały ZUS plus”? Masz czas tylko do końca stycznia na złożenie tych dokumentów - Strefa Biznesu

Wróć na kluczbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto